RegistrDigitalizacePopis: Popis: image001CZ
evidence digitalizovaných dokumentů a sledování procesu zpracování

Popis: Popis: image002

 

 

URL adresa:               http://registrdigitalizace.cz/               Informační stránky RD

Kontaktní e-mail:        rdcz@nkp.cz

 

Číslo České národní bibliografie a jak ho získat

Zkratky a vysvětlivky:

ČNB = Česká národní bibliiografie = báze NK ČR, která by měla perspektivně obsahovat všechny dokumenty vydané na území ČR (v každém případě by se do ní mělo dostat vše, co se digitalizuje)
http://aleph.nkp.cz/cze/cnb
- je součástí (logickou bází) fyzické báze NKC, která kromě toho obsahuje katalog knihovny

čČNB = číslo ČNB, identifikátor veřejně publikované produkce z území ČR po r.1800:  pole 015 MARC21, pole 020 Unimarc; aby dokument toto číslo získal, musí být v bázi ČNB

ISSN = číslo, které přiděluje seriálům agentura ISSN; pro VISK7 zatím platí pravidlo, že pro staré tituly, které toto číslo nemají, je nezbytné před digitalizací o toto číslo požádat (což nějaký čas trvá); do budoucna by pro české seriály mohlo stačit pouze čČNB

SKC = báze Souborného katalogu ČR
http://aleph.nkp.cz/cze/skc

-      poskytuje nástroje, jak zde uložit i aktualizovat údaje o realizované nebo plánované digitalizaci, aby se k nim dostal kromě knihovníků i běžný uživatel

-      spolupracuje v předávání dat s NKC/ČNB, výhledově by mohl spolupracovat i s RD; obsahuje čČNB převzaté z báze NKC tam, kde je zároveň vlastníkem záznamu NK

-      knihovnám nabízí možnost dávkového stahování čísel ČNB do lokálních katalogů (celkové exporty+aktualizace)

Co je číslo České národní bibliografie (čČNB)

Číslo ČNB bylo zavedeno na počátku r.2010 pro potřeby digitalizace. Jedinečný identifikátor dokumentu (na úrovni titulu) je důležitý jako pojistka proti duplicitní digitalizaci, protože popis dokumentů je poměrně nejednotný a RD nesoustřeďuje podrobné bibliografické údaje k jednotlivým titulům.  Zatímco při drobné digitalizaci ještě lze duplicitám zabránit “hlavoručními” kontrolami v RD, při masové digitalizaci, která se soustředí převážně na tituly české provenience, lze využít pouze kontroly strojové (kterou bude RD nabízet v nejbližší době). Nebudou-li čČNB součástí údajů u většiny záznamů zasílaných do RD, bude registr tuto svou primární funkci plnit jen omezeně (starší dokumenty obvykle jiný identifikátor nemají). Věříme, že většina knihoven pochopí, že v zájmu společné věci je nutno nějakou práci navíc při získávání čísla ČNB vynaložit.

 

Jaké dokumenty dostávají čČNB

ČČNB by měly mít veškeré veřejně publikované dokumenty, vydané na území ČR od  r.1801.

Do kategorie dokumentů zpracovávaných pro ČNB nepatří tzv. šedá literatura.

Číslo tedy NENÍ přidělováno diplomovým pracím, propagačním materiálům, návodům, prospektům, firemním časopisům, programům firemních akcí ap. (Zde ovšem riziko duplicitní digitalizace není tak vysoké).

Popisná jednotka je stanovena v souladu s typem dokumentu a požadavky na minimální záznam pro SK ČR.
Číslo tedy nemůže být přiděleno:

jednotlivým svazkům seriálu,

jednotlivým svazkům vícesvazkového díla bez významných názvů části,

monografické řadě/edici, která zahrnuje díla s vlastními názvy.

Pozor!
Pro jednotlivý svazek pokračujícího zdroje či vícesvazkového díla nelze použít číslo přidělené pokračujícímu zdroji/vícesvazkovému dílu jako celku.

V bázi ČNB je obsažena (a tudíž čČNB má) většina české produkce od r.1900. 19.století je zpracováno zatím v omezené míře - zde bude nutnost požádat o přidělení čČNB častější.

Protože bylo čČNB na počátku přiděleno všem záznamům v bázi ČNB, která obsahuje i záznamy z retrokonverze, zpracované podle “starých pravidel”, a určité množství duplicit, ne vždy bylo čČNB přiděleno v souladu s výše uvedenými zásadami. Pracovníci NK ČR pracují na postupném “vyčištění” báze. Při likvidaci duplicit nebo spojování monografických záznamů pod soubor se však již jednou přidělené čČNB neztrácí - stává se “zrušeným” čČNB v zachovávaném či nově vytvořeném záznamu (podpole z) a svou identifikační funkci plní. Pokud při hledání v bázi ČNB naleznete více odpovídajících záznamů, přebírejte vždy čČNB z “lepšího” záznamu a zásadně ze záznamu samostatného díla, nikoli záznamu přívazku nebo díla s přívazky.

Jak zajistit, aby digitalizovaný dokument měl číslo ČNB

Pokud instituce využívá nabízené služby SK ČR a stahuje exporty doplněných čČNB ze SK ČR (viz http://www.caslin.cz/caslin/spoluprace/sluzby-souborneho-katalogu-cr/cislo-cnb-v-sk-cr), měla by již čČNB mít u většiny záznamů v lokální bázi (nebude u těch záznamů, které NK ČR nemá zpracované, nebo kde odchylky v popisu způsobily, že se záznamy “nepotkaly”). Pokud záznam v lokální bázi dosud čČNB nemá, je třeba zjistit, zda číslo existuje, dotazem v bázi ČNB

záznam s čČNB dohledán – je možno digitalizovat, tj. nahlásit digitalizaci do RD, příp. též do SKC (v případě VISK7 nutno ještě získat pro titul ISSN, pokud ho nemá)

záznam s čČNB nedohledán – je třeba získat napřed čČNB

Číslo ČNB lze přidělit jen tehdy, pokud v SK ČR (databázi SKC) existuje záznam na titul. Pokud v SKC záznam chybí, musí žadatel nejdříve zajistit jeho doplnění. O čČNB se žádá prostřednictvím formuláře Služby pro knihovny/Evidence digitalizace.  Ve formuláři uvádějte svou kontaktní e-mailovou adresu, na kterou má být informace o přiděleném čísle odeslána.

Pokud se žádá o přidělení čČNB pro seriál (noviny, časopisy, ročenky apod.), je třeba ověřit případné drobné či větší změny názvu v průběhu vydávání a řídit se doporučením pro zpracování seriálů. O ISSN by mělo být požádáno až po vytvoření záznamu v bázi ČNB (agentura ISSN konzultuje s NK rozdělování titulů). Pro většinu domácích novin a periodik z období před r. 1945 lze nalézt záznamy v bázi SBP, z níž lze vycházet (přesto doporučujeme ověření de visu, ne vždy je zde dělení seriálů v souladu s doporučením).


Jak postupovat při hlášení digitalizace

A.
V případě menšího množství titulů je nejjednodušší využít novou službu SKC – hlášení do registru digitalizace.
Je použitelná i v případě, že instituce nemá lokální katalog a do SKC záznamy nezasílá. Stačí nahlásit digitalizaci do SKC přes formulář digitalizace a zde doplnit siglu digitalizující instituce, plus touto cestou i požádat o přidělení čČNB, pokud v záznamu není uvedeno. Při žádosti o čČNB je třeba toto uvést do poznámky a zároveň vyplnit e-mailovou adresu, na kterou má být odeslána zpráva o přidělení. Je vhodné doplnit přes formulář i údaje o vlastnictví fyzické předlohy.

Jestliže záznam v SKC vůbec není, je třeba zaslat potřebné bibliografické údaje, příp. sken titulní strany. Je žádoucí zaslat i údaje o vlastnictví fyzického dokumentu a  link na lokální záznam. Touto cestou se požádá zároveň o přidělení čČNB. Pracovník SK zajistí vytvoření záznamu. Poté je možno použít formulář k doplnění údajů k digitalizaci.
Kontaktní osoby pro e-maily s žádostmi o přidělení čČNB:
Seriály: Miroslava Kendeová – miroslava.kendeova@nkp.cz
Monografie: Jan Matějovič
jan.matejovic@nkp.cz

Přidělení čČNB může chvíli trvat s ohledem na množství žádostí.
Hlášení do RD je možno odeslat teprve tehdy, až jsou všechny záznamy kompletní, tj. všechna čČNB již byla přidělena.


B.

Pokud knihovna posílá hlášení většího množství digitalizovaných dokumentů do RD exportem XML nebo tabulkou generovanou z lokálního katalogu, musí mít čísla ČNB v lokálním katalogu.

Co je třeba před odesláním hlášení do RD udělat v různých situacích:


1. titul je v lokální bázi, byl zaslán do SKC a má čČNB
(do lokálního záznamu bylo přeneseno ze SKC, protože se záznam spojil se záznamem poslaným z NK – přenesení zajišťují programy, musí nastavit systémový knihovník - více viz na stránkách SK ČR)

Postup: 

získat ISSN (pokud je třeba)

dávkově či přes formulář nahlásit digitalizaci do SKC (příp. včetně předtím získaného  ISSN)


2. titul je v lokální bázi, byl zaslán do SKC, ale nemá čČNB, přestože čČNB existuje
(může v bázi ČNB záznam být – když nefunguje přenášení údajů do lokální báze, nebo když se lokální záznam se záznamem NK nepotkal)

Postup:

doplnit v lokální bázi pole 015 zjištěné v bázi ČNB

dále viz 1

3. titul je v lokální bázi, byl zaslán do SKC, ale nemá čČNB, protože čČNB dosud nebylo přiděleno (NK nevlastní dokument nebo ho dosud nezpracovala, ani se do báze ČNB záznam nedostal jinak)

Postup:

přes formulář evidence digitalizace nahlásit digitalizaci do SKC, přidat do políčka pro zprávy žádost o čČNB (příp. přidat předtím získané  ISSN), doplnit kontaktní e-mailovou adresu

počkat na vrácení přiděleného čČNB (zajistí NK)

dále viz 2, 1

 

4. titul je v lokální bázi, ale nebyl zaslán do SKC, nebo dosud není v bázi a pořizuje se pro něj záznam, čČNB již existuje

Postup:

vytvořit/dopracovat záznam (vč. doplnění pole 015 a je-li třeba, též ISSN)

poslat záznam vč. údajů o digitalizaci do SKC


5. titul je v lokální bázi, ale nebyl zaslán do SKC, nebo dosud není v bázi a pořizuje se pro něj záznam, čČNB dosud nepřiděleno

Postup:

vytvořit/dopracovat záznam (vč. doplnění ISSN, je-li třeba)

poslat záznam vč. údajů o digitalizaci do SKC

přes formulář evidence digitalizace v SKC přidat do políčka pro zprávy žádost o čČNB 

počkat na vrácení přiděleného čČNB (zajistí NK)

doplnit pole 015 do lokálního záznamu

Aktualizace: 24.6.2013 Dvořáková